Komputer i Internet: porady | bezpieczeństwo | kultura | słowniczek
Blog > Komentarze do wpisu
Skróty klawiaturowe Windows


Bardzo długo nie zdawałem sobie sprawy z tego, że system Windows umożliwia korzystanie z bardzo wygodnych skrótów klawiaturowych. Dawniej często zdarzało się, że wręcz wściekałem się w czasie pracy z komputerem. Denerwowała mnie konieczność wędrowania kursorem myszy po całym ekranie. Skróty klawiaturowe to po prostu pewne kombinacje klawiszy uruchamiające niektóre funkcje systemu, a równocześnie omijające potrzebę operowania myszką. Bardzo ułatwiają i przyśpieszają pracę. Czasem zastanawiam się jak mógłbym się bez nich obyć. Do najważniejszych i najbardziej przydatnych skrótów klawiaturowych systemu Windows należą:

 • Win*+D. Jeden z moich ulubionych skrótów. Pozwala na natychmiastową minimalizację wszystkich otwartych okien i pokazanie pulpitu. Zastępuje kliknięcie ikony pokaż pulpit lub czyność minimalizowania każdego okna z osobna za pomocą myszki. Nieoceniony, jeśli chcemy szybko "dostać się" na pulpit. Zazwyczaj gdy używam tego skrótu przy kimś, widzę szeroko otwarte ze zdziwienia oczy i słyszę "Jak to zrobiłeś?! Zrób to jeszcze raz!" (* Win oznacza klawisz Windows.)

 • Win+E. Otwiera Eksplorator Windows. Zastępuje otwarcie Eksploratora za pomocą [Start > Programy > Akcesoria > Eksplorator Windows] lub za pomocą podwójnego kliknięcia ikony Mój komputer (co jest praktycznie tym samym).

 • Win+F. Zastępuje [Start > Wyszukaj].

 • Alt*+Tab. Przełącza pomiędzy otwartymi oknami plików i programów. Zastępuje klikanie myszą w zminimalizowane okna. (* Alt oznacza lewy Alt.)

 • Alt+F4. Zamyka aktywne okno. Zastępuje kliknięcie w znak X w prawym górnym rogu okna. Ten skrót także zamyka lub restartuje system Windows, zastępując [Start > Wyłącz komputer], jeśli nie ma żadnych aktywnych okien, tzn. jeśli jesteśmy na pulpicie.

 • Shift+Del. W odróżnieniu od samego Del, użycie tego skrótu po uprzednim zaznaczeniu (podświetleniu) pliku lub folderu, usuwa go z komputera omijając kosz (samo Del usuwa plik do kosza, skąd można go przywrócić). Należy ostrożnie korzystać z tego skrótu i stosować go raczej do usuwania mniej ważnych plików, które już na pewno się nie przydadzą.

 • Ctrl+A. Tzw. "zaznacz wszystko". "Wszystko" oznacza wszystkie pliki i foldery (np. w Eksploratorze Windows), ale też cały tekst (w edytorach tekstu). Zastępuje zaznaczanie plików za pomocą przeciągania kursora myszy (np. Eksplorator Windows) lub zaznaczanie tekstu za pomocą menu [Edycja > Zaznacz wszystko] w edytorach tekstu czy programach graficznych.
 • Ctrl+X. Wytnij. Zastępuje menu [Edycja > Wytnij] (w edytorach tekstu) i funkcję Wytnij w menu kontekstowym pod prawym klawiszem myszy. Wycina ze źródłowego miejsca do schowka wszystko, co jest w danym momencie zaznaczone - pliki i foldery, fragmenty tekstu lub grafiki itd. Funkcja wycinania posiada zabezpieczenie polegające na tym, że wycięte pliki lub foldery nie zostaną bezpowrotnie wycięte ze źródłowego miejsca, dopóki nie zostaną wklejone w inne miejsce.
 • Ctrl+C. Kopiuj. Zastępuje menu [Edycja > Kopiuj] (w edytorach tekstu) i funkcję Kopiuj w menu kontekstowym pod prawym klawiszem myszy. Kopiuje ze źródłowego miejsca do schowka wszystko, co jest w danym momencie zaznaczone - pliki i foldery, fragmenty tekstu lub grafiki itd.
 • Ctrl+V. Wklej. Zastępuje menu [Edycja > Wklej] (w edytorach tekstu) i funkcję Wklej w menu kontekstowym pod prawym klawiszem myszy. Wkleja zawartość schowka (tekst, grafikę, pliki, foldery) we wskazane miejsce.
 • Ctrl+F. Ten skrót w wielu programach (np. edytory tekstu, przeglądarki internetowe) oznacza Znajdź. Zastępuje wybór funkcji szukania za pomocą myszy z menu, np. [Edycja > Szukaj].
 • Ctrl+Alt+Del. Użycie tego skrótu otwiera Menedżer Zadań Windows, w którym wyszczególnione są m.in. aktualnie otwarte aplikacje (aplikacja = program). Skrót jest przydatny, gdy jakaś aplikacja po próbie jej zamknięcia zwykłymi sposobami nie chce się zamknąć (wtedy należy otworzyć Menedżer Zadań, jeśli używamy Windows XP - wybrać zakładkę Aplikacje, a następnie zaznaczyć problematyczny program, wybrać przycisk Zakończ zadanie i wyjść z Menedżera Zadań, najlepiej za pomocą klawisza Escape) lub też jeśli system się zawiesił i trzeba go zrestartować (wtedy należy użyć skrótu dwa razy pod rząd lub - w Windows XP - jeden raz, a po otwarciu Menedżera Zadań wybrać menu Zamknij oraz żądaną akcję). Z tym skrótem należy uważać w Windows 95 i 98. Nieraz zdarzało mi się, że po wybraniu tej kombinacji klawiszy komputer nie zareagował od razu. Myśląc, że nie zareaguje w ogóle, zrobiłem to jeszcze raz. No i miałem pecha :) Na szczęście Windows XP wyeliminował to ryzyko.
Stosując skróty klawiaturowe należy pamiętać o ważnej zasadzie. Jeśli używamy np. skrótu Ctrl+Alt+Del, to najpierw należy przytrzymać dwa pierwsze klawisze, a następnie nie zwalniając ich nacisnąć ostatni klawisz krótko i bez przytrzymywania. Stosowanie się do tej zasady nie jest trudne, a pozwala uniknąć przykrych niespodzianek (np. niezamierzone zrestartowanie komputera lub wielokrotne wklejenie zawartości schowka).

Niedługo napiszę jak przyśpieszyć i ułatwić sobie otwieranie plików i programów oraz co zrobić, aby praca z tekstem była prostsza i przyjemniejsza.

Pozdrawiam, Leszek Pawlisz
Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach, wyślij do mnie taki email.
Jeśli już otrzymujesz powiadomienia, a chcesz z nich zrezygnować, wyślij do mnie taki email.

wtorek, 11 kwietnia 2006, pierwszekroki

Polecane wpisy

 • Zmiany w serwisie

  Mam dla Ciebie super wiadomość! Od pewnego czasu planowałem duże zmiany w serwisie Pierwsze Kroki . Przez kilka ostatnich dni wdrażałem te zmiany, a od dzisiaj

 • Zasady poprawnej pisowni

  Jak zapewne zauważyłeś/aś, ostatnio rozszerzam trochę zakres tematyczny Pierwszych Kroków o tematykę zwykłej obsługi komputera, niekoniecznie związanej z Intern

 • Nigdy tego nie rób (2)

  Kilka dni temu obiecałem, że napiszę o rzeczach, których nigdy nie należy robić w Internecie. Są to rzeczy, których osobiście nie cierpię. Ale przede wszystkim

Komentarze
2007/07/10 00:28:11
Ja mam pytanie z troche innej beczk:
jak z uzyciem skrotow klawiaturowych napisac francuskie 'e' accent aggue?